24 C
id

Dapeuta 100 Boh Nanggroë Keuulèëbalangan Di Miyub Keurajeuën Acèh

Dapeuta 100 Boh Nanggroë Keuulèëbalangan Di Miyub Keurajeuën Acèh
Gamba ilustrasi via google.com

Dapeuta Nanggroë Ulèëbalang thôn 1914 Masihi.

1) Wilayah Sigli deungön nanggroë:

(1) Pidië (XII Mukim), keucuwali Kalé (V Mukim) ngön Laweuëng.
(2) Arèë (II Mukim)
(3) Ibôih
(4) Arôn (III Mukim)
(5) Ië Leubeuë (VI Mukim)
(6) Ndjông
(7) Geulumpang Payông (III Mukim)
(8) Sama Indra
(9) Bambi ngön Unoë (III Mukim)
(10) Kruëng Seumideuën
(11) Pineung (III Mukim)
(12) Gighén (Gigiëng)

2) Wilayah Lam Meulo deungön nanggroë:

(1) Cumbôk (V Mukim)
(2) Titeuë (II Mukim)
(3) Truséb (II Mukim)
(4) Keumala (II Mukim)
(5) Mè Tareuëm
(6) Andeuë ngön Lala
(7) Ilot
(8) Tangsé
(9) Geumpang

3) Wilayah Padang Tiji deungön nanggroë:

(1) Kalé (V Mukim) ngön Laweuëng
(2) Reubèë (V Mukim)

4) Wilayah Meureudu deungön nanggroë:

(1) Meureudu
(2) Triëng Gadéng
(3) Panté Raja

5) Wilayah Lhôkseumaw'è (Telôk Seumaw'è) deungön nanggroë:

(1) Lhôkseumaw'è
(2) Sawang
(3) Nisam
(4) Cunda
(5) Blang Mè
(6) Bayu
(7) Blang Mangat
(8) Sama Kurô
(9) Bloë
(10) Geudông

6) Wilayah Lhôk Sukôn deungön nanggroë

(1) Kruëng Pasè
(2) Keureuto (ngön da’irah nyang taklôk)
(3) Matang Kuli
(4) Peuto

7) Wilayah Idi deungön nanggroë:

(1) Idi Rayêk
(2) Idi Cut
(3) Tanjông Seumanto ngön Meureuboë
(4) Simpang Ulim
(5) Bugéng ngön Bagok
(6) Peudawa Rayêk
(7) Julôk Cut
(8) Julôk Rayêk

8) Wilayah Langsa deungön nanggroë:

(1) Peureulak
(2) Langsa
(3) Sungoë Raya

9) Wilayah Teumiëng (Tamiang), deungön nanggroë:

(1) Kejurun Karang
(2) Raja Bendahara
(3) Sungai Iju
(4) Kejurun Muda
(5) Sutan Muda

10) Wilayah Calang deungön nanggroë:

(1) Kluwang
(2) Kuwala Daya
(3) Lambeusoë (ngön da’irah nyang taklôk, lagèë Lam Mè ngön Lam No)
(4) Unga (ngön da’irah nyang taklôk, sampé Panté Caureumèn)
(5) Lhôk Kruët
(6) Paté
(7) Lageuën (tamöng cit Lhôk Glumpang ngön Raneuë)
(8) Rigaih
(9) Kruëng Sabèë
(10) Teunom

11) Wilayah Meulabôh, deungön nanggroë:

(1) Woyla
(2) Bubôn
(3) Lhôk Bubôn
(4) Kaway XVI (Meulabôh)
(5) Seunagan
(6) Seuneu’am
(7) Beutông
(8) Tungkôp
(9) Pameuë

12) Wilayah Tapak Tuwan, deungön nanggroë:

(1) Kuwala Batèë
(2) Susôh
(3) Blang Pidië (Blang Pedir)
(4) Manggéng
(5) Lhôkpawôh Utara
(6) Labuan Haji (Labôhan Aji)
(7) Meukék
(8) Sama Dua
(9) Lhôkpawôh Seulatan
(10) Tapa Tuwan (Tapak Tuwan)
(11) Kluwêt (Keluwat/kluet)

13) Wilayah Singkil, deungön nanggroë:

(1) Trumon

14) Wilayah Simalur, deungön nanggroë :

(1) Tapah (Teupah)
(2) Simalur (Simeulu)
(3) Salang
(4) Leukom
(5) Siguele (Sikhuele)

15) Wilayah Takéngön deungön nanggroë :

(1) Rêjê Cék Bebesan
(2) Kejuren Bukét (Bukit)
(3) Kejuren Siah Utama
(4) Kejuren Lingë

16) Wilayah Serbêjadi deungön nanggroë:

(1) Kejuren Serbêjadi Abôk atawa Abôk (Abu)

17) Wilayah Gayô Luwês deungön nanggroë:

(1) Kejuren Petiambang

18) Wilayah Alaih (Alas) deungön nanggroë:

(1) Kejuren Bambel
(2) Kejuren Pulo Nas (Batu Mbulen)


ARTIKEL TERKAIT

Terupdate Lainnya